×
Späť

Kompresné štucne

Pridané: 22.4.2016 14:15:41 Počet zobrazení: 3164

22 Apríl 2016

Kedysi kompresné podkolienky alebo návleky nosili len profesionálni športovci. Teraz na ich zdravotný prínos prichádzajú aj bežní ľudia, ktorí radi športujú a tiež ľudia, ktorí majú sedavé zamestnanie.

Kompresné štucne

Kľúčom k pochopeniu kompresných návlekov je pochopenie tlaku, ktorý je vyvíjaný na nohu. V priebehu bežného dňa telo pumpuje krv do všetkých končatín tak rovnomerne ako môže. Gravitácia však občas spôsobuje, že krv sa nahromadí v spodných končatinách a z toho vyplývajú problémy ako edém, alebo trombóza. Nahromadenie krvi môže spôsobovať prinajmenšom únavu, či kŕče. Vyzdvihnutie nôh na zvýšenú podložku bolesť síce dočasne uvoľní, ale často sa to vracia už po niekoľkých hodinách neprestajného státia na nohách, či chôdze.

Kompresiou povrchu žíl, tepien a svalov je krv nútená k prietoku zúženými kanálmi. Zvyšuje sa tlak v tepnách, čo zapríčiňuje, že viac krvi sa vracia do srdca a menej sa hromadí v končatinách.

Užívatelia kompresných návlekov, ako aj viaceré štúdiu potvrdili, že prispievajú spevnením nohy k tomu, aby bol pohyb ekonomickejší a svaly tak vydávajú menej energie. Len pre zaujímavosť - princíp tlaku na svaly pre zvýšenie výkonu nie je novinka, ako by sa mohlo zdať. Denne to môžete vidieť v posilňovni, kde pri zdvíhaní veľkých hmotností používajú kulturisti opasok.

 

Ako nám môžu pomôcť?

Kompresné bežecké štucne
Najčastejšie sú kompresné podkolienky využívané na beh. Práve pri tomto športe totiž dochádza pri došľapoch k otrasom a tým sa namáha svalové vlákno. Podkolienky s kompresiou ale zaistí oporu lýtkových svalov, čo bude mať vplyv na lepší výkon, zníženie rizika úrazu a menšiu mieru únavy. Vďaka tomu je pri používaní kompresných bežeckých podkolienok možné zaradiť dlhšie tréningy a náročnejšiu záťaž. Ďalšími prednosťami podkolienok je redukcia kyseliny mliečnej v krvi, skrátenie doby svalovej regenerácie a stabilizácia telesnej teploty. Rad bežcov opisuje, že kompresné podkolienky využívajú predovšetkým v zime, kedy tak nohy chránia pred chladom a vlhkom.


Účinná pomoc pri opuchoch
Športové kompresné podkolienky využívajú bežci, cyklisti, triatlonisti ale prospešné sú aj pre obyčajný ľudí, ktorí majú sedavé zamestnanie alebo plánujú dlhé cestovanie. Pre nich sú najvhodnejšie podkolienky s nižšou mierou kompresie. Tá predchádza vzniku opuchom a bolestiam nôh.

Prednosti kompresných produktov
-urýchľujú odplavovanie kyseliny mliečnej zo svalov, tým zlepšujú výkon a urýchľujú následnú regeneráciu
-znižujú svalové otrasy a riziko poranenia svalov
-eliminujú tvorbu opuchov
-chránia nohy pri cestovaní, slúžia ako prevencia vzniku cestovnej trombózy a zabraňujú pocitu "ťažkých nôh"
-v neposlednej rade slúžia ako prevencia proti kŕčovím žilám

ruky

Ako vyberať?
Aby ste boli s kompresnými návlekmi alebo podkolienkami spokojní, je potrebné zvoliť správnu veľkosť. Predovšetkým obvod lýtka v jeho najširšej časti. Horná časť vás pod kolenom nesmie škrtiť, rovnako tak ale nesmie byť voľná. Je potrebné, aby ste mali "príjemne" zatlačené lýtko a tiež oblasti nad členkom a pod kolenom. Aby správne kompresná podkolienka fungovala, musí sa kompresia zospodu smerom nahor uvoľňovať. Takisto je dôležité ukončenie kompresnej podkolienky, ktoré by nemalo škrtiť, inak by sa celý efekt skončil pod kolenom a nepokračoval by smerom nahor.

Naša veľkosť štucní M/L meria na dĺžku 34cm a L/XL 37cm. Dlhšie majú väčšiu rozťažnosť, pre väčší objem lýtka.

Už si len vybrať farbu a dizajn ;)

nech sa páči: http://www.jumpingshop.sk/c/jumpingshop/doplnky/kompresne-stucne

 

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info